Δεντροφύτευση έξω από το Δάσος Κουρί

2015-03-04 DSC_5742 Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 με εξαιρετική ανταπόκριση σχολείων και συλλόγων του Δήμου Αλμυρού η εθελοντική δεντροφύτευση έξω από το Δάσος Κουρί αλλά και ο καθαρισμός των δενδρυλλίων που βρίσκονται μέσα στο δάσος «Κουρί» υπό την επίβλεψη του Δασαρχείου Αλμυρού στην οποία συμμετείχε ολόψυχα το 1ο ΕΠΑ.Λ ΑΛΜΥΡΟΥ.

2015-03-04 k2Μια πρόταση των σχολείων, η οποία βρήκε θετική ανταπόκριση από το Δήμαρχο Αλμυρού κ. Δημήτριο Εσερίδη, καθώς η περιβαλλοντική αναβάθμιση της περιοχής αποτελεί προτεραιότητα για τη νέα Δημοτική Αρχή. Παιδιά, εκπαιδευτικοί, δημοτικοί άρχοντες έδωσαν το παρόν και φύτεψαν 500 σφεντάμια στο σύνολό τους έξω από το δάσος στην περιοχή «Αλώνια».

2015-03-04 laosΤο δάσος Κουρί απέκτησε και πάλι ζωντάνια, ένα δάσος το οποίο αποτελείται κατά κύριο λόγο από δέντρα χνοώδη δρύ, καταλαμβάνει 1.200 στρέμματα πρόκειται για σπάνιο οικοσύστημα στην Ελλάδα μέσου όρου ηλικίας 160 χρόνων, αλλά στο δάσος απαντώνται επίσης και βελανιδιές.

Υπόσχεση έδωσαν όλοι πως θα συντηρήσουν τη δεντροφύτευση αυτή.