Με σημαντική συμμετοχή εθελοντών Αιμοδοτών, πραγματοποιήθηκε η Δράση του 1ου ΕΠΑΛ / ΕΚ Αλμυρού

Tην Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο χώρο του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού η δράση εθελοντικής αιμοδοσίας από τον Σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών Μαγνησίας ΄΄Η Αλληλεγγύη΄΄.

Η συμμετοχή τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών ήταν μεγάλη.

Το τμήμα της τρίτης Λυκείου της Νοσηλευτικής και η εκπαιδευτικός κα Μπανταβή Γεωργία ευχαριστούν  το υγειονομικό προσωπικό της κινητής μονάδας , την γιατρό και την νοσηλεύτρια, οι οποίες με μεγάλη προθυμία ξενάγησαν τους μαθητές στον χώρο της κινητής μονάδας  και τους ενημέρωσαν για την διαδικασία της αιμοδοσίας.

Διαδικτυακή συζήτηση «Δίνω αίμα, δίνω ζωή»

Το 1ο ΕΠΑ.Λ.- Ε.Κ. Αλμυρού σας προσκαλεί σε ανοιχτή διαδικτυακή συζήτηση με σκοπό την ενημέρωση- ευαισθητοποίηση μαθητών, γονέων-κηδεμόνων και τοπικής κοινωνίας για τα οφέλη της εθελοντικής αιμοδοσίας, με αφορμή την διοργάνωση αιμοδοσίας στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.
Για όσους/ες επιθυμούν να ενημερωθούν, ο σύνδεσμος παρακολούθησης είναι ο ακόλουθος:
Webex:
Ημερομηνία: Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021
Ώρα: 6:00 το απόγευμα
Συντονιστές Δράσης οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. -Ε.Κ. Αλμυρού
  •  Αθανάσιος Μαγκλάρας, ΠΕ 82
  •  Ασπασία Μάντζιου, ΠΕ 87.09
  • Ζωή Χατζηχαραλάμπους, ΠΕ 82
Ώρα Έναρξης: 18:00
  • Σύντομος χαιρετισμός από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Γεώργιο Καπράνα
  • Σύντομη παρουσίαση για τα οφέλη της αιμοδοσίας από την εκπαιδευτικό Ζωή Χατζηχαραλάμπους
  • Σύντομη ενημέρωση για την αιμοδοσία στο σχολείο και τη δράση του συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών Μαγνησίας «η Αλληλεγγύη», από τον εκπαιδευτικό Αθανάσιο Μαγκλάρα
  • Συζήτηση- κλείσιμο ομιλίας
Συντονισμός Εκδήλωσης: Μάντζιου Ασπασία

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΠΑ.Λ. ΑΛΜΥΡΟΥ                        Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΚ ΑΛΜΥΡΟΥ
ΚΑΠΡΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                    ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Κάλεσμα για Αιμοδοσία την 18-11-2021

Κάλεσμα προς την τοπική κοινωνία και τους εκπαιδευτικούς – γονείς – κηδεμόνες – μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού

Στο προαύλιο του σχολείου μας, την Τετάρτη, 18-11-2021, διοργανώνεται εθελοντική αιμοδοσία σε συνεργασία με τον σύλλογο εθελοντών Αιμοδοσίας « Η Αλληλεγγύη».
Η κινητή μονάδα αιμοδοσίας θα βρίσκεται στο σχολείο μας από τις 09:00 π.μ.
Παρακαλείσθε όπως συνδράμετε στην προσπάθειά ¨ζωής¨ που διοργανώνουμε αναλογιζόμενοι την καθημερινή μεγάλη ανάγκη των συνανθρώπων μας σε αίμα.
Η συμμετοχή των μαθητών από 17 έως 18 ετών γίνεται με υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα – γονέα. Επίσης πρέπει να γνωρίζεται τον ΑΜΚΑ σας.
Η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί λαμβάνοντας υπόψη όλα τα μέτρα προστασίας κατά του COVID-19.
Καπράνας Γεώργιος