ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: Προκήρυξη για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ υποβολής δικαιολογητικών:
από τη δημοσίευση της παρούσας προκήρυξης μέχρι την ώρα 15.00 της 27-02-2022.
Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά την προκήρυξη (Προϋποθέσεις, δικαιολογητικά κλπ).

ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ: Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή στις εξετάσεις των Σχολών Λιμενικού με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος  η προκήρυξη διαγωνισμού εισαγωγής ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, ακαδημαϊκού έτους 2022-2023 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης και υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες υποβολής τους και τις απαιτούμενες διαδικασίες.Πατήστε εδώ για να μεταβείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος όπου θα βρείτε αναλυτικά και τα σχετικά έγγραφα της Προκήρυξης.

« Οι μαθητευόμενοι του σήμερα …εργαζόμενοι του αύριο»

Το 1ο ΕΠΑ.Λ.- Ε.Κ. Αλμυρού διοργανώνει Ενημερωτική Ομιλία για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των εργαζόμενων και των εργοδοτών.

Οι συνεργαζόμενοι εκπαιδευτικοί της δράσης ήρθαν σε επαφή με το Τ.Ε.Ε., προκειμένου να διοργανωθεί ενημερωτική ομιλία με θέμα την παρουσίαση των εργασιακών δικαιωμάτων και υποχρεώσεων των εργοδοτών αλλά και των εργαζόμενων, αναφορικά με τις ειδικότητες μαθητείας που λειτουργούν στο ΕΠΑ.Λ.-Ε.Κ. Αλμυρού. Στην ενημερωτική ομιλία δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης στους επαγγελματίες της περιοχής προκειμένου να ενημερωθούν για τις δυνατότητες πρόσληψης των αποφοίτων της μαθητείας.

Ομιλητές θα είναι:

•  ο κύριος Σοφουλάκης Παναγιώτης, μηχανικός παραγωγής και διοίκησης Πολυτεχνείου  Κρήτης, τεχνικός ασφαλείας σε επιχειρήσεις της περιοχής
  • η κυρία Στέλλα Μόραλη εκπαιδευτικός μέλος του ΔΣ του συλλόγου βρεφονηπιοκόμων εκπαιδευτικών, η οποία θα μιλήσει μέσω Webex  από τη Θεσσαλονίκη
  • η κυρία Αρετή Τζιάφα, νοσηλεύτρια στο ΚΥ Ζαγοράς

Για όσους/ες επιθυμούν να ενημερωθούν, ο σύνδεσμος παρακολούθησης είναι ο ακόλουθος:

Webex:

Ημερομηνία:  Πέμπτη  3  Φεβρουαρίου  2022

Ώρα: 09.30 π.μ.

Συντονιστές Δράσης οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑ.Λ. -Ε.Κ. Αλμυρού

• Αθανάσιος Μαγκλάρας, ΠΕ 82
  • Ασπασία Μάντζιου, ΠΕ 87.09
  • Ζωή Χατζηχαραλάμπους, ΠΕ 82

Τεχνική υποστήριξη: Βαλαμούτης Κων/νος και Βαλκανιώτης Δημήτριος καθηγητές πληροφορικής

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΠΑ.Λ. ΑΛΜΥΡΟΥ                 Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΚ ΑΛΜΥΡΟΥ

ΚΑΠΡΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                        ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠ.

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Σύμφωνα με ενημέρωση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας (ΥΠΕΘΑ), η εγκύκλιος δεν θα διακινηθεί σε έντυπη μορφή και επομένως οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.

H υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης του υποψηφίου, καθώς και των απαιτούμενων δικαιολογητικών γίνεται ηλεκτρονικά, μέσω σχετικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.asei-assy.mil.gr.

Η προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών θα γίνεται :

από την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 08:00 έως την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 24:00.

Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Στρατιωτικές Σχολές, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις Στρατιωτικές Σχολές με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.

Οι υποψήφιοι/ες σε περίπτωση που έχουν απορίες για τα θέματα της προκήρυξης, μπορούν να ζητήσουν διευκρινίσεις από τα Γραφεία Ενημέρωσης Κοινού και τα εξεταστικά κέντρα. Τα στοιχεία επικοινωνίας των Γραφείων Ενημερώσεως Κοινού, καθώς και των αρμοδίων Υπηρεσιών των εξεταστικών κέντρων είναι:

α. Γραφείο Ενημερώσεως Κοινού Αθηνών, Μεσογείων 227-231, Χολαργός Τ.Κ. 15561, τηλ. 2106598661-4

β. Γραφείο Ενημερώσεως Κοινού Θεσσαλονίκης, Γρηγορίου Λαμπράκη 3, Θεσσαλονίκη, Τ.Κ. 54636, τηλ. 2310893238, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο gek.thessalonikis@mod.mil.gr

γ. Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, Τμήμα Εισιτηρίων Εξετάσεων, Βάρη Αττικής ΒΣΤ 902, τηλ. τηλεφ. Κέντρο 210 8904000, Τμήμα Εισαγ. Εξετ. 210 8904127 – 4026, 210-8970223, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο tee@sse.gr

δ. Σχολή Ναυτικών Δοκίμων, τέρμα Χατζηκυριακού-Χατζηκυριάκειο, Τ.Κ.18539, Πειραιάς, τηλ 210 4581337 ηλεκτρονικό ταχυδρομείο tee@hna.gr

ε. Διοίκηση Αεροπορικής Εκπαιδεύσεως (ΔΑΕ/Β1), ΑΒ Δεκέλειας, Αχαρναί Αττικής (Τατόι) ΤΓΑ 1010,τηλ. 210 8192132, 210-8192133, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, b13.dae@haf.gr

στ. Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων – Πλήθωνος Γεμιστού 1-2, Θεσσαλονίκη Τ.Κ. 54638, τηλ.2310 962177 – 962112 – 962191, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ssas-dspv@army.gr

ζ. Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών, Βασίλη Τσιτσάνη 63, Τρίκαλα Τ.Κ. 42132 τηλ. 24310-38635, 24310-38637, 24310-39632, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο smy-teem@army.gr .

Πατήστε εδώ για να προβάλλετε το πλήρες κείμενο της Προκήρυξης για την εισαγωγή σε Στρατιωτικές σχολές.