Εκδήλωση για την 28ης Οκτωβρίου 1940

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΠραγματοποιήθηκε και φέτος την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2016 όπως κάθε χρόνο στο αμφιθέατρο του σχολείου μας σχολική εορτή αφιερωμένη στην Σημαία, αλλά και στο Έπος του 1940 -1944.

Θέμα της φετινής εορτής ήταν «?Πόσο σημαντικό ήταν το ΟΧΙ και την ευγνωμοσύνη για τους ήρωες που φεύγουν και  μένουν για πάντα στην καρδιά μας?».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAΗ εορτή ξεκίνησε με τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Καπράνα Γεώργιο ο οποίος διάβασε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας κου Νίκου Φίλη για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Στην συνέχεια ανέγνωσε το πρακτικό του Συλλόγου Καθηγητών του σχολείου μας για την σημαιοφόρο ? και επέδωσε τη σημαία σ? αυτή ? και τους παραστάτες καθώς και τα αριστεία και βραβεία που κέρδισαν οι μαθητές από τις επιδόσεις του την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Έπειτα απ? όλα αυτά άρχισε το κύριο μέρος της εορτής, παρουσίαστηκαν βίντεο και ντοκιμαντέρ με τα γεγονότα της εποχής.

Ακολούθησε ένα ευχαριστήριο βίντεο για τους ήρωες και τέλος δώθηκε ιδιαίτερη μνεία στη σημασία του ΟΧΙ.

Από την πλευρά των καθηγητών η εκδήλωση οργανώθηκε από την κα Καραδήμου Δήμητρα, κο Χατζηπλή Κων/νο.

Η Γιορτή έκλεισε με τον εθνικό μας ύμνο.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAΜε αφορμή τον εορτασμό τής Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 3 Οκτωβρίου 2016, το 1ο ΕΠΑ.Λ Αλμυρού διοργάνωσε ποικίλες δράσεις μοιρασμένες σε πρόγραμμα που διαμορφώθηκε ειδικά για αυτήν την ημέρα από τη Διεύθυνση, τον Σύλλογο διδασκόντων και τον γυμναστή τού Σχολείου κ. Φλεβάρη Αθανάσιο.

Η μέρα μας χωρίστηκε σε ενότητες, κατά τις οποίες όλοι οι μαθητές αλλά και οι καθηγητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες.

Αρχικά, ή πρώτη τάξη παρακολούθησε μαθήματα αυτοάμυνας στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου απο την σχολή Dojo Μαχητές και τον δάσκαλο Λεωνίδα Αντώνη με την βοήθεια του μαθητή μας Ηλία Ζάχο.

Ακολούθησε παρουσίαση πρόγραμματος πιλάτες και γιόγκα απο τις γυμνάστριες Τσακαλομάτη Εφη και Καραπτσιά Χάιδω αντίστοιχα με την συμμετοχή πολλών μαθητριών.

Ταυτόχρονα, στην αυλή του σχολείου μας οι μαθητές της Β’ και Γ? τάξης (σε μικτές ομάδες αγοριών και κοριτσιών) ασχολήθηκαν με αθλοπαιδιές ποδόσφαιρο, μπάσκετ και βόλεϊ.

Μια άλλη ομάδα παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς με τους εκπαδευτικούς Σακομήτρο Παναγιώτη και Λέτσιου Μαρίνα.

Στην εκδήλωση συμμετείχε και το ειδικό σχολείο που παρουσιάσε ρυθμική γυμναστική με κορδέλες, παιχνίδι πιγκ-πογκ, μπάσκετ και αγώνα ταχύτητας με αναπηρικό αμαξίδιο.

Αργότερα, στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας με επικεφαλής την εκπαιδευτικό κα Τσούγκρα Μαρία και σε συνεργασία με το τμήμα βρεφονηπιοκομίας οι μαθητές ζωγράφισαν αφίσες, πανό και κολάζ με σχετικό περιεχόμενο για την ημέρα, οι οποίες αναρτήθηκαν σε χώρους του σχολείου.

Τέλος, παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του σχολείου όλοι οι μαθητές την ταινία «Hurricane Season ?. Την ταινία επέλεξαν ειδικά γι αυτή τη μέρα οι συνάδελφοι κος Λυκίδης Ευστάθιος και κα Αρχοντή Βασιλική.

Ήταν μια μέρα ξεχωριστή για μας και τους μαθητές μας από κάθε άποψη: πραγματοποιήθηκαν ποικίλες και πρωτότυπες δραστηριότητες και διαπιστώσαμε ότι η διαφορετικότητα δεν αποκλείει κανέναν από όλες τις μορφές αθλητισμού, επίσης μας έδωσε ένα αισιόδοξο και θετικό παράδειγμα για τη ζωή.