Επίσκεψη σε πρότυπη παγκοσμίως Βιοκλιματική κατοικία στην Ευξεινούπολη

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018, οι μαθητές της Β΄ τάξης του μηχανολογικού τομέα του 1ου ΕΠΑ.Λ. ? Ε.Κ. Αλμυρού, στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ευξεινούπολη σε πρότυπη κατοικία παγκοσμίως, παθητικά  και βιοκλιματικά σχεδιασμένη, με μηδενικές απαιτήσεις σε θέρμανση και ψύξη.

Το ευφυές αυτό κτήριο διαθέτει μια θερμική αδράνεια που αψηφά τις μετεωρολογικές μεταβολές. Συντηρεί τη θερμοκρασία του το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι, όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από το μηδέν ή πολύ υψηλή αντίστοιχα.

Δύσκολο να το πιστέψει κανείς αλλά έχει ήδη μετρηθεί σε λειτουργία και σύντομα ανοίγει τις πύλες του για να το επισκεφτείτε.

Την ξενάγηση στο χώρο πραγματοποίησαν ο ιδιοκτήτης και κατασκευαστής Μπακόλας Χαράλαμπος και οι μηχανικοί Χατζούλης Στέφανος και Γεωργιάδου Χριστίνα της εταιρείας XG GROUP OF ENGINEERS.

Η επίσκεψη του Υφυπουργού Παιδείας στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού επισκέφθηκαν την Παρασκευή 11 Μαϊου 2018 ο Υφυπουργός Παιδείας, κ. Δημήτρης Μπαξεβανάκης, η Υφυπουργός Οικονομικών κα Κατερίνα Παπανάτσιου και ο προϊστάμενος της Δ/νσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Γεν. Δ/νσης Σπουδών Α?/θμιας και Β?/θμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ κος Μουστάκας Γεώργιος. Παρεβρέθηκαν η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Θεσσαλίας Ελένη Αναστασοπούλου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας Σωκράτης Σαβελίδης,

Αρχικά πραγματοποιήθηκε συνάντηση με το Δήμαρχο Αλμυρού και τους Διευθυντές του 1ου ΕΠΑ.Λ., 1 ου Ε.Κ. και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Αλμυρού κους Καπράνα Γεώργιο, Αγγελόπουλο Απόστολο και Μορφακίδη Λάμπρο.
 Στη συνέχεια, στο αμφιθέατρο του σχολείου, πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους Διευθυντές, Εκπαιδευτικούς, Γονείς και Μαθητές των σχολείων και έγινε ενημέρωση από τον Υφυπουργό για την Εκπαιδευτική Πολιτική και από τον Προϊστάμενο Δ/νσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης για την Επαγγελματική Εκπαίδευση.
Ο Δ/ντης του 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού κ. Καπράνας Γεώργιος
Ο Δ/ντης του 1ου Ε.Κ. Αλμυρού κ. Αγγελόπουλος Απόστολος
Ο Δ/ντης του ΕΕΕΕΚ Αλμυρού κ. Λάμπρος Μορφακίδης
Ο Δ/ντης της ΔΔΕ Μαγνησίας κ. Σαβελίδης Σωκράτης

Ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Δημήτρης Μπαξεβανάκης
Η Υφυπουργός Οικονομικών κα Κατερίνα Παπανάτσιου
Ο Προϊστάμενος της Δ/νσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. κ. Μουστάκας Γεώργιος
 Η ιδιαίτερα σημαντική στιγμή της εκδήλωσης ήταν ο διάλογος των κων Μπαξεβανάκη και Μουστάκα με τους μαθητές για θέματα που τους αφορούσαν.
Κι ο διάλογος ολοκληρώθηκε με μια δυναμικά ανατροφοδοτούμενη συζήτηση μεταξύ όλων.
Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και στα εργαστήρια του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Αλμυρού. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με κέρασμα στο γραφείο του διευθυντή του 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού.
 Εκεί μαθήτριες προσέφεραν στον Υφυπουργό Παιδείας στον προϊστάμενο της Δ/νσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ και την Υφυπουργό Οικονομικών «καλούδια», που προέρχονταν από τοπικές επιχειρήσεις πρώην και νυν μαθητών του σχολείου μας αλλά και κατασκευές μαθητών/τριων της ειδικότητας Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων.

Διδακτική επίσκεψη μαθητών σε Ηλεκτρολογείο Αυτοκινήτων

ην Τετάρτη 9 Μα?ου 2018 οι μαθητές της Β΄ τάξης του Τομέα Μηχανολογίας, στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος Βασική Ηλεκτρολογία και Εφαρμογές, επισκέφθηκαν, συνοδεία καθηγητών τους, το Ηλεκτρολογείο Αυτοκινήτων του κ. Μακρή Ευάγγελου στον Αλμυρό.
Βασικός σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν, μέσω της βιωματικής προσέγγισης, να κατανοήσουν οι μαθητές τους τρόπους ασφαλούς λειτουργίας ενός ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων.
  Εκεί, αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο από τον κ. Μακρή, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την αποσυναρμολόγηση και την συναρμολόγηση ενός εναλλακτήρα, στα μέρη του οποίου πραγματοποιήθηκε έλεγχος ο οποίος κατέληξε στην αντικατάσταση των ρουλεμάν του. Επίσης οι μαθητές παρακολούθησαν τη διαδικασία συντήρησης του συστήματος κλιματισμού ενός αυτοκινήτου.
 Τους μαθητές στην διδακτική επίσκεψη συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Φλώρου Αποστολία , Σαλάτα Ελένη και Πούλος Χρήστος.
Ευχαριστούμε τον κ Μακρή Ευάγγελο για τη φιλοξενία.