Πολυτεχνείο 2019-ΕΠΑΛ Αλμυρού

Η ΕΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 46η ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΟ 1ο ΕΠΑ.Λ. ΑΛΜΥΡΟΥ

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε μέσα σε κλίμα έντονης συγκίνησης, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, εκδήλωση για την 46η επέτειο από την εξέγερση των φοιτητών κατά της χούντας των συνταγματαρχών το Νοέμβρη του 1973.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση από τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Καπράνα Γεώργιο του μηνύματος της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κας Νίκης Κεραμέως  για την σημερινή επέτειο.

Στη συνέχεια μαθητές παρουσίασαν το Χρονικό της Εξέγερσης, ποιήματα και αφηγήματα σχετικά με τα γεγονότα του Νοέμβρη του 1973.

Με την παρουσίαση της εκδήλωσης και τον στολισμό ασχολήθηκαν οι μαθήτριες όπως φαίνεται στο πρόγραμμα της εορτής.

Το συντονισμό και την επιμέλεια της γιορτής οι εκπαιδευτικοί Αρχοντή Βίκυ, Σαλάτα Ελένη και Τσούγκρα Μαρία.
Η εκδήλωση έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο.