Εορτασμός του «ΟΧΙ» 28-10-2017

Πραγματοποιήθηκε και φέτος την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017 όπως κάθε χρόνο στο αμφιθέατρο του σχολείου μας σχολική εορτή αφιερωμένη στην Σημαία, αλλά και στο Έπος του 1940 -1944.

2017-10-27 pic01 2017-10-27 pic02 2017-10-27 pic03 2017-10-27 pic04Η εορτή ξεκίνησε με τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Καπράνα Γεώργιο ο οποίος διάβασε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας κου Κωνσταντίνου Γαβρόγλου για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Στην συνέχεια ανέγνωσε το πρακτικό του Συλλόγου Καθηγητών του σχολείου μας για την σημαιοφόρο ? και παρέδωσε τη Σημαία σ? αυτή ? και τους παραστάτες καθώς και τα αριστεία και βραβεία που κέρδισαν οι μαθητές από τις επιδόσεις του την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Έπειτα απ? όλα αυτά άρχισε το κύριο μέρος της εορτής, παρουσίαστηκαν βίντεο και ντοκιμαντέρ με τα γεγονότα της εποχής όπως τον πόλεμο στα βουνά της Αλβανίας, την προσφορά των γυναικών στα βουνά της Πίνδου αλλά και στον καιρό της κατοχής, το λιμό του χειμώνα 1941-42, τη ανατίναξη της γέφυρας του Γοργοπόταμου και την απελευθέρωση της Αθήνας στις 12 Οκτωβρίου 1944.

Ακολούθησε ένα βίντεο «συγνώμης» για τους ήρωες του 1940, για τον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν τα επόμενα χρόνια από τις νεότερες γιεννιές Ελλήνων.
Η εκδήλωση οργανώθηκε από την κα Τσιαρδακλή Ελένη ΠΕ02 Φιλόλογο. Την Τεχνική Επιμέλεια είχε ο κος Βαρδάκης Κωνσταντίνος ΠΕ17.06 Μηχανολόγος. Την αίθουσα εκδηλώσεων στόλισαν μαθήτριες της Β’ τάξης του τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας και της Γ’ τάξης της ειδικότητας Βρεφονηπιοκόμων με την καθοδήγηση της κας Τσούγκρα Μαρίας ΠΕ18.33 Βρεφονηπιοκόμου.

Η Γιορτή έκλεισε με τον εθνικό μας ύμνο

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2017 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAΜε αφορμή τον εορτασμό τής Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 2 Οκτωβρίου 2017, το 1ο ΕΠΑ.Λ Αλμυρού διοργάνωσε  πρόγραμμα με ποικίλες δράσεις που διαμορφώθηκε ειδικά για αυτή την ημέρα από τη Διεύθυνση, τον Σύλλογο διδασκόντων και τον γυμναστή τού Σχολείου κ. Φλεβάρη Αθανάσιο.

Αρχικά, πραγματτοποιήθηκε αγιασμός στο αμφιθέατρο του σχολείου και στη συνέχεια η πρώτη και η δευτέρα τάξη (σε μικτές ομάδες αγοριών και κοριτσιών) ασχολήθηκαν με αθλοπαιδιές, μπάσκετ και βόλεϊ στο γυμναστήριο του σχολείου. Η τρίτη τάξη παρακολούθησε μαθήματα παραδοσιακών χορών με τους εκπαδευτικούς Σακομήτρο Παναγιώτη και Λέτσιου Μαρίνα.

Ακολούθησε παρουσίαση πρόγραμματος cross fit απο τη γυμνάστρια Καραπτσιά Χάιδω με την συμμετοχή πολλών μαθητών.

Ταυτόχρονα, στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με επικεφαλής την εκπαιδευτικό Τσούγκρα Μαρία και οι μαθητές σε συνεργασία με το τμήμα βρεφονηπιοκομίας ζωγράφισαν αφίσες, πανό και κολάζ με σχετικό περιεχόμενο για την ημέρα, οι οποίες αναρτήθηκαν σε χώρους του σχολείου.

Στο χώρο υποδοχής του σχολείου ομάδες μαθητών συμμετείχαν σε τουρνουά σε παιχνίδι πινγκ-πονγκ.

Ήταν μια μέρα ξεχωριστή για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από κάθε άποψη: πραγματοποιήθηκαν ποικίλες και πρωτότυπες δραστηριότητες και τελικά έδωσε ένα αισιόδοξο και θετικό μήνυμα για τη ζωή.