Όλες οι δημοσιεύσεις από 1epal-almyr

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ BELITECH

Την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2022 η Β τάξη του τμήματος Πληροφορικής του 1ου ΕΠΑ.Λ Αλμυρού πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο κατάστημα BelliTech-Technology workshop του κ. Κωνσταντίνου Λασκαρίδη, στο κέντρο του Αλμυρού. Ο κ. Λασκαρίδης μας υποδέχθηκε θερμά και μας ξενάγησε στον κόσμο της νέας τεχνολογίας των υπολογιστών και των κινητών τηλεφώνων. Μας μίλησε για τις σπουδές του και το αντικείμενο της δουλειάς του που είναι η πώληση υπολογιστών, περιφερειακών και αναλωσίμων καθώς και η επισκευή και σύνθεση μονάδων υπολογιστών και κινητών τηλεφώνων. Επιπλέον, έδειξε στους μαθητές την λειτουργία συστήματος υδρόψυξης. Το τμήμα της Β τάξης Πληροφορικής συνόδευσαν οι καθηγητές Βαλαμούτης Κων/νος ΠΕ86 και Βαλκανιώτης Δημήτριος ΠΕ86.

«Καθορισμός των προσόντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων»

Για το ΦΕΚ πατήστε εδώ.

Έναρξη διαδικασιών για την έκδοση Πιστοποιητικών Επταμελών Επιτροπών υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά από την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2023 – ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ – ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Για λεπτομέρειες πατήστε ΕΔΩ.

Για την Αίτηση ΕΔΩ.

Eκπαιδευτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας

Μετά από απόφαση του συλλόγου διδασκόντων του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη τμημάτων της Β’ και Γ’ τάξης του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού στη Λάρισα στις 23 Νοεμβρίου 2022.

Το πρόγραμμα της εκδρομής, το οποίο είχε υποβληθεί και εγκριθεί από το σύλλογο εκπαιδευτικών, τηρήθηκε στο έπακρο με την απόλυτη συνεργασία των συμμετεχόντων.

Συμμετείχαν 86 μαθητές της δευτέρας και τρίτης τάξης του ΕΠΑΛ Αλμυρού οι οποίοι επισκέφθηκαν το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, όπου περιηγήθηκαν στη μόνιμη καθώς και στην περιοδική έκθεση του Μουσείου που αφορά «Μνήμες από αλησμόνητες Πατρίδες» και στη συνέχεια περιηγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης, στο αρχαίο θέατρο της Λάρισας, στον Ιερό Ναό του Αγίου Αχιλλείου, στον Πηνειό ποταμό.

Εν κατακλείδι, η εκδρομή μπορεί να χαρακτηριστεί ως άκρως επιτυχημένη, αφενός γιατί πραγματώθηκαν οι εκπαιδευτικοί, παιδαγωγικοί, και ψυχαγωγικοί στόχοι για τους οποίους αρχικά σχεδιάστηκε και αφετέρου γιατί οι μαθητές εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για το πρόγραμμα της εκδρομής.

Αγιασμός 1ου ΕΠΑΛ /ΕΚ Αλμυρού για το νέο Σχολικό Έτος

Ο αγιασμός του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12-9-22 στις 9 το πρωί.

Στη συνέχεια οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους και το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα.
Καλή σχολική χρονιά με υγεία.

Υποβολή μηχανογραφικού δελτίου (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα ΔΙΕΚ, έτους 2022

Από 8-18 Ιουλίου οι δηλώσεις υποψηφίων για τα ΑΕΙ
Οι υποψήφιοι, χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή αποκτούν αυτές τις μέρες, θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση https://michanografiko.it.minedu.gov.gr/   για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού.

Όσοι υποψήφιοι δεν πρόλαβαν να αποκτήσουν password, μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους, είτε τις προγραμματισμένες μέρες εφημερίας είτε στις 2 επιπλέον μέρες που θα λειτουργήσουν τα Λύκεια εντός Ιουλίου.

Όσοι υποψήφιοι δεν θυμούνται το password που ήδη είχαν αποκτήσει στο σχολείο τους, μπορούν είτε να απευθύνονται στο Λύκειό τους τις προγραμματισμένες μέρες εφημερίας ή τις 2 επιπλέον μέρες που θα λειτουργήσουν τα Λύκεια εντός Ιουλίου, είτε εναλλακτικά και εφόσον είχαν δηλώσει προσωπικό mail (κατά την απόκτηση του password), να ορίσουν νέο password μέσα από την εφαρμογή του ΜΔ με την επιλογή «Υπενθύμιση κωδικού ασφαλείας», χωρίς να μεταβούν στη σχολική μονάδα.

Πριν προχωρήσετε σε δήλωση σχολών, συμβουλευτείτε και τον πίνακα του ΥΠΑΙΘ με την ελάχιστη βάση εισαγωγής (ΕΒΕ) που έχει ορίσει κάθε Σχολή. Θα βρείτε τον πίνακα εδώ:
 Όσον αφορά το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ) για εισαγωγή στα ΔΙΕΚ, οι υποψήφιοι στην ίδια αποκλειστική προθεσμία από την Παρασκευή 8 Ιουλίου 2022 ως και την Δευτέρα 18 Ιουλίου 2022 και ώρα 24:00, με τον ίδιο προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), μπορούν να υποβάλουν το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ) για τα Δημόσια ΙΕΚ.
Ενημέρωση 9/7/2022:  Επιπλέον από τις ημέρες εφημερίας (κάθε Πέμπτη) το 1ο ΕΠΑΛ Αλμυρού θα είναι ανοιχτό και τις εξής ημέρες:  Τετάρτη 13/7/22 και Δευτέρα 18/7/2022