Εκδήλωση για την «Εβδομάδα Κατά του Καπνίσματος».

pic1_2015-12-07Τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο πλαίσιο της «εβδομάδας κατά του καπνίσματος».

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν:

• Παρουσίαση με θέμα τις επιπτώσεις του καπνίσματος, τις συνήθειες ανδρών και γυναικών καθώς και τη χημική σύσταση του τσιγάρου.
  • Βίντεο με θέμα την ιστορική αναδρομή του καπνού, από την ανακάλυψή του έως και την ραγδαία αύξηση της χρήσης του.
  • Παρουσίαση με θέμα τις αιτίες οι οποίες οδηγούν τους εφήβους στο κάπνισμα, συμβουλές για τη διακοπή του, την παράπλευρη διαφήμιση του τσιγάρου και τέλος τη σχεδίαση των νέων πακέτων τσιγάρων.
  • Βίντεο με θέμα τις ολέθριες επιπτώσεις του καπνίσματος.

Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι καθηγήτριες Σαλάτα Ελένη – ηλεκτρολόγος και Χατζηχαραλάμπους Ζωή – μηχανολόγος με τη συμμετοχή μαθητριών των τμημάτων ΒΝΟΣ και ΓΗΝΔ.