Επέτειος Εξέργεσης του Πολυτεχνείου

2015-11-17 Πολυτεχνείο 01 Σήμερα Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε μέσα σε κλίμα έντονης συγκίνησης, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, εκδήλωση για την 42η επέτειο από την εξέγερση των φοιτητών κατά της χούντας των συνταγματαρχών το Νοέμβρη του 1973.

Το θέμα της εκδήλωσης πάρθηκε από στίχους του ποιήματος του Γιάννη Ρίτσου:
«… εδώ δεν είναι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα,
εδώ ΕΙΝΑΙ να ‘ναι ο καθένας
πάνω από τον εαυτό του.»

2015-11-17 Πολυτεχνείο 02Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση από τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Καπράνα Γεώργιο του μηνύματος του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κου Νικου Φίλη για την σημερινή επέτειο.

Στη συνέχεια οι μαθητές παρουσίασαν ποιήματα και αφηγήματα σχετικά με τα γεγονότα του Νοέμβρη του 1973.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι μαθητές/τριες: Κουρεμάδη Φ., Μπουκόρου Κ., Φουντούκη Ε., Μπαγλατζή Β., Μπέρτσας Σ., Δεληκώστας Γ., Μπογδανίδη Γ., Ξανθοπούλου Ε., Ζιγγιρίδη Α., Γιάννη Ν., Ζαντιώτη Θ., Μπούτλας Α., Κεχαγιά Σ., Τσακνής Σ., Κλειδά Σ., Κόνι Ζ. Πάπα Φ. Κουφογιάννης Α., Νάτζιου Η., Μακρή Κ., Δήμα Γ., Σερέτη Σ., και Γεωργαντζή Ε.

2015-11-17 Πολυτεχνείο 03Την εκδήλωση προετοίμασαν και συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί: Μπαλαμπούτη Ε., Τσούγκρα Μ., Κοτζαγιώτου Α. και Βαλαμούτης Κ.