Διδακτική επίσκεψη στο Ηλεκτρολογείο Αυτοκινήτων του Μακρή Ευάγγελου

Την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020 οι μαθητές της Β΄ τάξης του Τομέα Μηχανολογίας, στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος Βασική Ηλεκτρολογία και Εφαρμογές, επισκέφθηκαν, συνοδεία καθηγητών τους, το Ηλεκτρολογείο Αυτοκινήτων του κ. Μακρή Ευάγγελου στον Αλμυρό.

Βασικός σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν, μέσω της βιωματικής προσέγγισης, να κατανοήσουν οι μαθητές τούς τρόπους ασφαλούς λειτουργίας ενός ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων.

Εκεί, αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο από τον κ. Μακρή, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την αποσυναρμολόγηση και την συναρμολόγηση ενός εναλλακτήρα, στα μέρη του οποίου πραγματοποιήθηκε έλεγχος ο οποίος κατέληξε στην αντικατάσταση των ρουλεμάν του.

Τους μαθητές στην διδακτική επίσκεψη συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Φλώρου Αποστολία, Σαλάτα Ελένη και Πούλος Χρήστος.

Ευχαριστούμε τον κ Μακρή Ευάγγελο για τη φιλοξενία.