Διδακτική Επίσκεψη στην Τεχνική Εταιρεία Ηλεκτρικών Έργων «ΠΑΤΣΙΑΒΟΣ Κ. – ΜΑΤΟΣ Δ. Ο.Ε»

Την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές τής Β΄ τάξης του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού επισκέφθηκαν, συνοδεία καθηγητών τους, την εταιρεία  «ΠΑΤΣΙΑΒΟΣ Κ. ? ΜΑΤΟΣ Δ. ΟΕ» η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων στην ευρύτερη περιοχή του Αλμυρού.

Στόχος της διδακτικής επίσκεψης ήταν να αποκτήσουν οι μαθητές γνώσεις και μαθησιακές εμπειρίες σε θέματα σχετικά με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και να εξοικειωθούν με το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου καθώς και με τις βασικές έννοιες της λειτουργίας μιας εταιρείας ηλεκτρολογικού υλικού.

Ο κ. Πατσιαβός ξενάγησε τους μαθητές στους χώρους της εταιρείας και τους μίλησε για το αντικείμενο της δουλειάς του, που είναι, κυρίως, η μελέτη, η επίβλεψη, η κατασκευή και η συντήρηση ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Σαλάτα Ελένης, Φλώρου Αποστολίας και Πούλου Χρήστου.

Ευχαριστούμε τον κ. Πατσιαβό και τον κ. Μάτο για τη θερμή φιλοξενία.