Πενταήμερη Εκδρομή της Γ Τάξης στα Ιωάννινα

Η Γ? τάξη του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού, πραγματοποίησε κατά το χρονικό διάστημα από  3 έως 7 Δεκεμβρίου 2019, την καθιερωμένη πενταήμερη εκδρομή της στην πόλη των Ιωαννίνων.

Μετά από τις απαραίτητες στάσεις στην Καλαμπάκα και  στο Μέτσοβο για ξεκούραση και φαγητό  οι μαθητές έφτασαν στα Ιωάννινα όπου μετά την τακτοποίηση στο ξενοδοχείο βγήκαν για μια πρώτη γνωριμία με τις ομορφιές της πόλης.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές επισκέφθηκαν:

• το Νησάκι των Ιωαννίνων και το Μουσείο του Αλή Πασά απολαμβάνοντας τις βόλτες στα λιθόστρωτα καλντερίμια.
  • Το Κάστρο των Ιωαννίνων και το Βυζαντινό Μουσείο.
  • Το Σπήλαιο Περάματος στο οποίο μεταφέρθηκαν με τρενάκι ενώ πριν είχαν παρακολουθήσει ένα εικοσάλεπτο ντοκιμαντέρ με θέμα: «Ο κόσμος των Σπηλαίων»
  • Το χωριό Μονοδένδρι του Δήμου Ζαγορίου από όπου ακολούθησαν το καλντερίμι που οδηγεί στη Μονή Αγίας Παρασκευής,  στο χείλος της χαράδρας του Βίκου.
  • Το Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη στην περιοχή Μπιζάνι.

Οι μαθητές μετά από πέντε ημέρες ξεκούρασης και ευχαρίστησης, γύρισαν με γεμάτες μπαταρίες και με στόχο πια την επίτευξη των στόχων τους.

Την διοργάνωση της εκδρομής ανέλαβε το πρακτορείο Art of Travel, το οποίο ευχαριστούμε για την άψογη συνεργασία.

Συνοδοί καθηγητές ήταν ο διευθυντής Καπράνας Γεώργιος ΠΕ83 Ηλεκτρολόγος, ο Βαλκανιώτης Δημήτριος ΠΕ86 Πληροφορικής και η Χατζηχαραλάμπους Ζωή ΠΕ82 Μηχανολόγος.