Μαθητεία: Ενημερώσεις των μαθητών για τα επαγγελματικά δικαιώματα

Συνεχείς είναι οι δράσεις εκπαιδευτικών και μαθητών του 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού. Στα πλαίσια του προγράμματος της μαθητείας, Πέμπτης 14 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητευόμενους της Γ΄ φάσης μαθητείας σχολικού Έτους 2018-19, αλλά και για τους μαθητές του τομέα Μηχανολογίας.

Το πρωί της, στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου, πραγματοποιήθηκε ακόμη μια ενημέρωση. Προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν η κα Αμανατίδου Ελένη Δρ. Διεύθυνσης Ανάπτυξης στην ΠΕ Μαγνησίας και Σποράδων, ο κ. Τσαμπίρας Ηλίας διευθυντής στη Διεύθυνση Μεταφορών Μαγνησίας και η κα Παναγιώτου Δήμητρα προϊστάμενη του Δημόσιου ΚΤΕΟ.
Οι ομιλητές παρουσίασαν στους μαθητευόμενους αναλυτικά τα επαγγελματικά τους δικαιώματα, τόσο μετά την αποφοίτησή τους από το πρόγραμμα της μαθητείας, όσο και για τις δυνατότητες και τα δικαιώματα που τους παρέχει η πιστοποίηση επιπέδου 5.