Επίσκεψη μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΜΥΡΟΥ στο 2ο ΕΠΑΛ. ? 1ο Ε.Κ Ν.Ιωνίας Βόλου

Στις 26/3/2018 τα τμήματα ΒΗΝ/ΗΛ  και ΓΗΝΔ  του ΕΠΑ.Λ Αλμυρού πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο 2ο ΕΠΑ.Λ ? 1ο Ε.Κ Ν.Ιωνίας Βόλου.

Τους μαθητές υποδέχτηκαν ο Δ/ντής του 1ου Ε.Κ κ.Τσοκανάκης Ιωαν. Και οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί Φιλίππου Γεωρ., Ανδριανίδης Αντ. Και Παπαναστασίου Δημ.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο του ραδιοφωνικού σταθμού που εκπέμπει από το εργαστήριου του σχολείου καθώς και στα εργαστήρια Ηλεκτρονικών Μετρήσεων και Δικτύων Υπολογιστών. Έγινε ενημέρωση για την ειδικότητα των Ηλεκτρονικών (Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών), τις προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης, παρακολούθησαν εκπομπή του ραδιοφωνικού σταθμού και εκτέλεσαν εργαστηριακές ασκήσεις. Τέλος επισκέφτηκαν την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος του σχολείου.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε συνοδεία των εκπαιδευτικών Λυκίδη Ευστάθιου, Αμπραζογούλα Κωνστ/ντίας και Αρχοντή Βασιλικής.