Εκδήλωση για την 28ης Οκτωβρίου 1940

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΠραγματοποιήθηκε και φέτος την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2016 όπως κάθε χρόνο στο αμφιθέατρο του σχολείου μας σχολική εορτή αφιερωμένη στην Σημαία, αλλά και στο Έπος του 1940 -1944.

Θέμα της φετινής εορτής ήταν «?Πόσο σημαντικό ήταν το ΟΧΙ και την ευγνωμοσύνη για τους ήρωες που φεύγουν και  μένουν για πάντα στην καρδιά μας?».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAΗ εορτή ξεκίνησε με τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Καπράνα Γεώργιο ο οποίος διάβασε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας κου Νίκου Φίλη για την 28η Οκτωβρίου 1940.

Στην συνέχεια ανέγνωσε το πρακτικό του Συλλόγου Καθηγητών του σχολείου μας για την σημαιοφόρο ? και επέδωσε τη σημαία σ? αυτή ? και τους παραστάτες καθώς και τα αριστεία και βραβεία που κέρδισαν οι μαθητές από τις επιδόσεις του την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Έπειτα απ? όλα αυτά άρχισε το κύριο μέρος της εορτής, παρουσίαστηκαν βίντεο και ντοκιμαντέρ με τα γεγονότα της εποχής.

Ακολούθησε ένα ευχαριστήριο βίντεο για τους ήρωες και τέλος δώθηκε ιδιαίτερη μνεία στη σημασία του ΟΧΙ.

Από την πλευρά των καθηγητών η εκδήλωση οργανώθηκε από την κα Καραδήμου Δήμητρα, κο Χατζηπλή Κων/νο.

Η Γιορτή έκλεισε με τον εθνικό μας ύμνο.