Επίσκεψη στο Λατομείο της ΑΓΕΤ στην Κεφάλωση Αλμυρού

2015-02-05 ΑΓΕΤ01Την Πέμπτη 5 Φεβρουαρίου 2015 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού, στο λατομείο της ΑΓΕΤ στην Κεφάλωση Αλμυρού.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν:
Μαθητές του Τεχνολογικού Τμήματος 1 της Α? τάξης και της Β΄ τάξης ειδικότητας Μηχανολόγων, οι οποίοι απαρτίζουν Ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που εκπονεί πρόγραμμα με θέμα: «Η ιστορία και οι προοπτικές της μεταλλευτικής εξόρυξης στην Ελλάδα και στην περιοχή μου» με τους μηχανολόγους καθηγητές Μαγκλάρα Αθανάσιο, Χατζηπλή Κων/νο και Χατζηχαραλάμπους Ζωή
Μαθητές της Β? και Γ΄ τάξης Ηλεκτρολόγων με τους ηλεκτρολόγους καθηγητές Πριάγγελο Χρήστο και Φλώρου Αποστολία.

2015-02-05 ΑΓΕΤ02Στο λατομείο της ΑΓΕΤ ενημερώθηκαν και ξεναγήθηκαν από τους κυρίους Τσουρνάβα Γιάννη προϊστάμενο παραγωγής και Τσαμπή Κυριάκο υπεύθυνο εξόρυξης.

Οι μαθητές έμαθαν για την διαδικασία εξόρυξης του ασβεστόλιθου, τις ειδικότητες επαγγελματιών που εργάζονται στο λατομείο καθώς και για την διαδικασία ανάπλασης του περιβάλλοντος χώρου με την αναδάσωση.

2015-02-05 ΑΓΕΤ03Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στους χώρους του λατομείου για να δουν και από κοντά τα στάδια εξόρυξης.

Στη συνέχεια είδαν τον πίνακα ελέγχου και υπέγραψαν στο βιβλίο επισκεπτών.