Οι Μαθητές του 1 ΕΠΑ.Λ. Αλμυρού στο 2 ΕΠΑ.Λ. Ν. Ιωνίας

Στις 15 Δεκεμβρίου 2014, ημέρα Δευτέρα, οι μαθητές της Β? και Γ? τάξης του τομέα των Ηλεκτρονικών του 1ου ΕΠΑ.Λ Αλμυρού, επισκέφτηκαν το 2ο ΕΠΑ.Λ Ν.Ιωνίας Βόλου ? 1ο Ε.Κ Βόλου, όπου φιλοξενείται ο ραδιοφωνικός σταθμός του σχολείου στο εργαστήριο Οπτικοακουστικών Συστημάτων του Ηλεκτρονικού τομέα.

1

Οι μαθητές αφού ενημερώθηκαν από τον κ.Αμυγδαλίτση ? εκπαιδευτικό του σχολείου ? για το πώς ξεκίνησε η ιδέα για την δημιουργία του σταθμού έως και την υλοποίηση του, στην συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του σταθμού και του studio ηχογράφησης όπου παρακολούθησαν την διαδικτυακή εκπομπή μέσω της ιστοσελίδας αξιοποιώντας τις τεχνικές streaming audio.2

Τέλος έγινε ξενάγηση στα εργαστήρια των Δικτύων και Επικοινωνιών, περιβάλλοντα οικεία με το εργαστήριο ειδικότητας του ΕΠΑ.Λ Αλμυρού.

Οι συνοδοί καθηγητές Λυκίδης Ευστάθιος, Αμπραζογούλα Κωνσταντία και Ζάρας Σωτήρης, καθώς και οι είκοσι μαθητές αφού ευχαρίστησαν τους συναδέλφους, δεσμεύτηκαν σε μια περαιτέρω συνεργασία των δύο σχολείων.