Παρακολούθηση Υποδειγματικής Θείας Λειτουργίας

DSC05868Μια ιδιαίτερη Υποδειγματική Θεία Λειτουργία, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν με ευλάβεια την Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015 οι μαθητές της Β? τάξης του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΜΥΡΟΥ στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Αλμυρού (μικρός ναός), στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης για το μάθημα των Θρησκευτικών.
Την υποδειγματική θεία λειτουργία τέλεσε ο πρεσβύτερος π. Ευστάθιος Βαρβαρέλης και η ερμηνεία των διαδραματιζομένων έγινε από τον θεολόγο αρχιμανδρίτη π. Γεώργιο Γιαννιό.DSC05860
Τη θέση του ιεροψάλτη στο αναλόγιο κάλυψε με απόλυτη επιτυχία ο μαθητής της Γ? τάξης του σχολείου μας Χρήστος Γαλατσίδας πτυχιούχος Βυζαντινής Μουσικής, ο οποίος μαθήτευσε στο παράρτημα Αλμυρού της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως μας.
Ο π. Γεώργιος Γιαννιός ανέλυσε στους μαθητές τα στάδια της Θείας Λειτουργίας, παρουσίασε τα άμφια που φορούν οι ιερείς και εξήγησε τι συμβολίζει το κάθε ένα από αυτά, εξήγησε τη χρήση των ιερών σκευών και τις ιερές πράξεις που υλοποιούσε ο π. Ευστάθιος σε κάθε βήμα.DSC05866
Ερμήνευσε το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας και τον τρόπο με τον οποίο ο άρτος και ο οίνος με την επίκληση του Αγίου Πνεύματος μετασχηματίζονται σε Σώμα και Αίμα του Χριστού. Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ευλάβεια τη Θεία Λειτουργία και στο τέλος απεύθυναν ερωτήσεις στους ιερείς για τις απορίες που τους είχαν δημιουργηθεί.DSC05856
Τους μαθητές συνόδευσαν η θεολόγος καθηγήτρια κα Δρόσου Μάρθα, ο διευθυντής και ο υποδιευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού κύριοι Καπράνας Γεώργιος και Βαρδάκης Κωνσταντίνος και ο διευθυντής του 1ου Ε.Κ. Αλμυρού κύριος Μακρυγιάννης Ευάγγελος.
Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές αποχώρησαν από τον ιερό ναό, αφού ευχαρίστησαν θερμά τον π. Ευστάθιο Βαρβαρέλη και τον π. Γεώργιο Γιαννιό για τη σημαντική προσπάθεια που κατέβαλαν ώστε να υλοποιηθεί η Υποδειγματική Θεία Λειτουργία και δώσαμε ραντεβού για τις 20 Φεβρουαρίου 2015 για μια αντίστοιχη εκδήλωση με τους μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας.