Διδακτική επίσκεψη των μαθητών του τομέα Υγείας στο κέντρο Φυσικοθεραπείας του κ. Σταφυλίδη.

Στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος «εργασιακό περιβάλλον τομέα » οι μαθητές του  τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας  του 1ου Ε.Κ. και 1ου ΕΠΑΛ  Αλμυρού επισκέφτηκαν το στο Κέντρο Φυσικοθεραπείας του κου Σταφυλίδη Στέργιου στην Ευξεινούπολη.Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν από τους φυσικοθεραπευτές του κέντρου, κο Σταφυλίδη Στέργιο και κα Χρηστάκη Ολυμπία, σχετικά με τη σύγχρονη διαμόρφωση της επιστήμης της φυσικοθεραπείας αλλά και τα διάφορα πεδία εφαρμογής της.

Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στους χώρους του φυσικοθεραπευτηρίου μαθαίνοντας για τα στάδια και τις μεθόδους αποκατάστασης διαφόρων παθήσεων, καθώς και για τον ρόλο των σύγχρονων μηχανημάτων φυσικοθεραπείας σε αυτές. Στην αίθουσα Κρουστικού Υπερήχου (Shockwave Therapy), ενημερώθηκαν για την επίδραση των κρουστικών κυμάτων σε παθήσεις όπως οι τενοντίτιδες και η άκανθα πτέρνας. Προχωρώντας, πέρασαν στην αίθουσα πρεσοθεραπείας, όπου ασθενείς με οιδήματα (πρηξίματα) ποικίλλης αιτιολογίας (π.χ. έπειτα από μαστεκτομή, αφαίρεση λεμφαδένων ή απλά λιποιδήματα), προσέρχονται για θεραπεία με την ειδική συσκευή πρεσοθεραπείας. Επόμενη στάση ήταν ο χώρος κινησιοθεραπείας και χειροπρακτικών χειρισμών, όπου δόθηκαν στους μαθητές πληροφορίες σχετικά με την κατάρτιση των δύο φυσικοθεραπευτών στις δια χειρός θεραπευτικές τεχνικές και την ευρεία χρήση τους σε όλες σχεδόν τις παθήσεις του μυοσκελετικού συστήματος. Στο σημείο αυτό, οι μαθητές εξοικειώθηκαν και με τα ειδικά εργαλεία μυοπεριτονιακής θεραπείας που εφαρμόζονται παγκοσμίως σε αθλητές, αλλά και σε ασθενείς με μυοσκελετικά προβλήματα. Τέλος, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον πλήρως εξοπλισμένο χώρο του γυμναστηρίου όπου ενημερώθηκαν για τα οφέλη της άσκησης σε κάθε ηλικία, και ιδιαίτερα στην Γ’ ηλικία, όπου στόχος της άσκησης είναι η πρόληψη των πτώσεων στους ηλικιωμένους και η διατήρηση μιας καλής ποιότητας ζωής. Κλείνοντας, οι φυσικοθεραπευτές του κέντρου απάντησαν στις ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών των σχολών φυσικοθεραπείας και τις μετέπειτα επαγγελματικές επιλογές ενός φυσικοθεραπευτή. Τους ευχαριστούμε θερμά για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση των μαθητών μας.

Συνοδοί καθηγητές :

Τσούγκρα Μαρία , τομεάρχης υγείας και οικονομίας