Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης «ΒΟΛΟΣ»

2016-12-07_%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%80%cf%8c%ce%bb%ce%b7%cf%82Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αλμυρού την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης στο Βόλο στο πλαίσιο του διασχολικού πολιτιστικού προγράμματος «Το Google Art Project ως εργαλείο διδασκαλίας και μάθησης» που υλοποιείται φέτος σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου και το παράρτημά του στις φυλακές Κασσαβετείας.

Με τη βοήθεια της υπεύθυνης αρχαιολόγου οι συμμετέχοντες μαθητές ήρθαν σε επαφή με το χτες και το σήμερα της πόλης του Βόλου σε ένα ξεχωριστό μουσειακό χώρο, που ορίζεται με ασπρόμαυρες φωτογραφίες, παλιά αντικείμενα (όπως εργαλεία, ρούχα κα), αλλά και σύγχρονες φωτογραφίες της πόλης.

Το εν λόγω μουσείο εγκαινιάστηκε στις 22 Δεκεμβρίου του 2014 και φιλοξενεί 120 αντικείμενα και 900 λεπτά ηχητικών μαρτυριών και οπτικοακουστικού υλικού που αποτυπώνουν την ιστορία της πόλης του Βόλου. Πρόκειται για το πρώτο σύγχρονο μουσείο πόλης που λειτουργεί στην Ελλάδα και ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον για τους μαθητές, που με μία ώρα Ιστορία την εβδομάδα στο ωρολόγιο πρόγραμμα, δεν έχουν τη δυνατότητα να διδαχτούν και να εντρυφήσουν στον πολιτισμό, την κληρονομιά τους, αλλά και να μυηθούν στην αποκωδικοποίηση της τέχνης και την ευαισθητοποίησή τους απέναντι σε κάθε μορφή της.

Ακολούθησε ψυχαγωγική επίσκεψη στο χριστουγεννιάτικο χωριό του Βόλου εν όψει των Χριστουγέννων.

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τη δράση
Τσούγκρα Μαρία ΠΕ18.33 Βρεφονηπιοκόμος
Κοτζαγιώτου Αποστολία ΠΕ02 Φιλόλογος