Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην «Zootechnia 2015»

Συνεχίζοντας τις εκπαιδευτικές επισκέψεις, τα τμήματα Α? ΓΕ-ΤΡ, Β΄Φ.Π, Γ? ΕΠΙΧ του Τομέα Γεωπονίας, του 1ου ΕΠΑ.Λ Αλμυρού πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015 στη « Διεθνή Έκθεση για την Κτηνοτροφία και Πτηνοτροφία «Zootechnia 2015» Θεσσαλονίκης».

DSC02400 (640x480)    Η ZOOTECHNIA είναι η μοναδική εξειδικευμένη έκθεση στον τομέα των παραγωγικών ζώων στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια, πραγματοποιείται στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο της Θεσσαλονίκης και παρουσιάζει τις εξελίξεις στον κτηνοτροφικό – πτηνοτροφικό κλάδο.

DSC02407 (640x480)Στόχος της έκθεσης είναι να ενημερώνει και να προβάλλει όλα τα σημαντικά είδη παραγωγικών ζώων, μηχανημάτων, υπηρεσιών και ερευνών καθώς και να συμβάλλει στη διεύρυνση νέων αγορών και στη δημιουργία νέων συναλλαγών.

DSC02404 (640x480)Στόχος της επίσκεψης είναι η ενημέρωση των μαθητών μας σε θέματα σχετικά με τα είδη των παραγωγικών ζώων, ζωοτροφών, μηχανημάτων, υπηρεσιών και ερευνών, ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στη κτηνοτροφία, τη διαχείριση περιβάλλοντος, την εξοικονόμηση ενέργειας, τη βιοκλιματική δόμηση κ.α.

DSC02403 (640x480)Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα περίπτερα της έκθεσης και ενημερώθηκαν από τους εκθέτες και τους καθηγητές τους,
Βαλκανιώτου Θεοδώρα – Γεωπόνο,
Παπαδοδήμου Μαρία – Τεχν. Γεωπόνο και
Ραχμανίδη Γεώργιο – Γεωπόνο.

DSC02395 (640x480)Τα προσδοκώμενα αποτελέσματα της επίσκεψης είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα του τομέα τους και να εξοικειωθούν με πραγματικές συνθήκες και προκλήσεις της αγοράς εργασίας, τις οποίες θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μετά την αποφοίτησή τους.