Εορτασμός Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018

Με αφορμή τον εορτασμό τής Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 28 Σεπτεμβρίου 2018, το 1ο ΕΠΑ.Λ Αλμυρού διοργάνωσε  πρόγραμμα με ποικίλες δράσεις που διαμορφώθηκε ειδικά για αυτή την ημέρα από τη Διεύθυνση, τον Σύλλογο διδασκόντων και τον γυμναστή τού Σχολείου κ. Φλεβάρη Αθανάσιο.
Η πρώτη και η δευτέρα τάξη (σε μικτές ομάδες αγοριών και κοριτσιών) ασχολήθηκαν με αθλοπαιδιές, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και βόλεϊ στο γυμναστήριο και στη αυλή του σχολείου.
Η τρίτη τάξη παρακολούθησε μαθήματα παραδοσιακών χορών με τους εκπαδευτικούς Σακομήτρο Παναγιώτη και Λέτσιου Μαρίνα.
Ταυτόχρονα, στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με επικεφαλής την εκπαιδευτικό Τσούγκρα Μαρία και οι μαθητές σε συνεργασία με το τμήμα βρεφονηπιοκομίας ζωγράφισαν αφίσες, πανό και κολάζ με σχετικό περιεχόμενο για την ημέρα, οι οποίες αναρτήθηκαν σε χώρους του σχολείου.
Στο χώρο υποδοχής του σχολείου ομάδες μαθητών συμμετείχαν σε τουρνουά σε παιχνίδι πινγκ-πονγκ.
Ήταν μια μέρα ξεχωριστή για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από κάθε άποψη: πραγματοποιήθηκαν ποικίλες και πρωτότυπες δραστηριότητες και τελικά έδωσε ένα αισιόδοξο και θετικό μήνυμα για τη ζωή.